Jihlavské listy 10. 5. 2011 


www.ceskenoviny.cz  7. 5. 2011

http://www.ceskenoviny.cz/video/detail.php?id=177310

Popis
Historické automobily, motocykly a bicykly si mohli dnes odpoledne prohlédnout obyvatelé a návštěvníci Telče. Součástí třetího ročníku Veteránské revue byla i módní přehlídka dobového oblečení z 20. let minulého století, řekl za pořadatele ČTK Jan Wimmer ze Spolku telčských velocipedistů. Stará auta si přišlo prohlédnout kolem 1500 lidí.


Jihlavské listy 6. 5. 2011 


www.lidovky.cz 8. 5. 2011

http://www.lidovky.cz/obrazem-telc-zaplnila-historicka-vozidla-f1b-/ln-auto-aktuality.asp?c=A110508_113439_ln-auto-aktuality_mev

OBRAZEM: Telč zaplnila historická vozidla

TELČ - Historické automobily, motocykly a bicykly si mohli v sobotu odpoledne prohlédnout obyvatelé a návštěvníci Telče.

Součástí třetího ročníku Veteránské revue byla i módní přehlídka dobového oblečení z 20. let minulého století, řekl za pořadatele Jan Wimmer ze Spolku telčských velocipedistů. Stará auta si přišlo prohlédnout kolem 1500 lidí.

Telčské náměstí zaplnilo 120 historických vozidel

Na historické telčské náměstí se sjelo 120 starých strojů, z nich bylo 70 aut a 50 motocyklů. Navíc si lidé mohli prohlédnout 40 historických bicyklů. Nejstarší vozidlo bylo z roku 1906. "Byl to vůz Bianchi italské výroby, který měl ještě loukoťová dřevěná kola," uvedl Wimmer.

Telčské náměstí zaplnilo 120 historických vozidel

Zřejmě nejpočetněji byly zastoupeny britské vozy MG z 50. a 60. let minulého století, kterých do Telče přijelo 11. K vidění byly i vozy Škoda nebo Citroen. Velkou pozornost mezi návštěvníky vzbuzovalo bílé sportovní BMW.

Telčské náměstí zaplnilo 120 historických vozidel

"Josef Kubínský kolem roku 1949 vytvořil na tři podvozky BMW sportovní karoserie. K nám přijel majitel posledního dochovaného exempláře. Vlastní ho přes 30 let," doplnil Wimmer.

Telčské náměstí zaplnilo 120 historických vozidel

Veteránská revue vznikla před třemi lety. Podle Wimmera je nutné, aby se na renesančním telčském náměstí stále něco dělo. Proto tehdy vytáhli své historické dopravní prostředky a na akci pozvali přátele.

Lidovky.cz
ČTK

 Jihlavský deník 6. 5. 2011


MF Dnes 5. 5. 2011


regiony.impuls.cz  3. 5. 2011

http://regiony.impuls.cz/vysocina/zpravy/v-telci-lide-uvidi-v-sobotu-uz-potreti-veteranskou-revui/631846&id_seznam=

V Telči lidé uvidí v sobotu už potřetí Veteránskou revui

Automobil Praga manželů Krejsových z roku 1923 byl mezi více než padesáti veterány všech kategorií z ČR, Rakouska a Německa, kteří se 27. května 2006 sjeli na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, odkud vyrazili na tradiční oblíbenou Májovou rallye veteránů 2006.

Telč (Jihlavsko) - Historické automobily a motocykly, ale také bicykly i další historickou techniku a přehlídku dobového oblečení uvidí v sobotu lidé v Telči na Jihlavsku při třetím ročníku Veteránské revue. Pořádá ji recesistický Spolek telčských velocipedistů. Víkend bude v Telči bohatý i na další společenské a kulturní události. Novinářům to dnes řekla mluvčí radnice Věra Peichlová.

"Děti se mohou zúčastnit rybářských závodů na rybníku Nadymák, milovníci přírody se mohou vydat za ptačím zpěvem, uskuteční se také veřejná střelecká soutěž," uvedla Peichlová.

Veteráni se začnou na náměstí Zachariáše z Hradce sjíždět už od rána, kolem 13:00 akci zahájí telčský dixieland. Lidé uvidí módní přehlídku dobového oblečení z 20. let minulého století, mohou si osahat veterány a popovídat si o nich s majiteli. "Uslyší i píseň, kterou kromě kapely doprovodí nastartovaný dobový traktor," podotkl Jan Wimmer ze Spolku telčských velocipedistů. Pořadatelé ocení nejstarší exponát a nejvzdálenějšího účastníka.

Veteránská revue vznikla před třemi lety. Podle Wimmera je nutné, aby se na nádherném renesančním telčském náměstí stále něco dělo. "Vytáhli jsme tehdy proto naše historické dopravní prostředky, pozvali přátele a loni už bylo na náměstí přes 120 veteránských aut a motorek a přes 50 velocipédů," řekl Wimmer.

Podobný počet očekávají organizátoři i letos, bude však záležet na počasí. "Veteránských akcí se na jaře pořádá hodně, majitelé špičkových historických vozů jezdí většinou na vyhlášené akce ve větších centrech. Těžko říci předem, kdo a s čím přijede," dodal Wimmer. Historická vozidla mají povolený vjezd na náměstí Zachariáše z Hradce po celý den.

Autor: ČTK
www.ctk.cz 


MF Dnes 26. 7. 2010

Spolek telčských velocipedistů při příležitosti otevření nového dopravního terminálu v Telči.


MotorJournal - červen 2010

Článek o Spolku telčských velocipedistů a Veteránské revue 2010 se také objevil v červnovém čísle časopise MotorJournal, nestranného a nezávislého měsíčníku všech automobilistů a motocyklistů orientovaných na historii motorismu.

 K přečtení článku použijte následující odkaz: MotorJournal10 - Spolek telčských velocipedistů


Jihlavské listy - 15. května 2009


Jihlavké listy - 12. května 2009MF Dnes - 11. května 2009

Obrázek ve větším rozlišení: MFDnes


Jihlavký deník - 11. května 2009


Jihlavký deník - 7. května 2009


Telčské listy - květen 2009


www.vysocina-news.cz - 22. června 2008

Arts & Film v Telči zakončili velocipedisté

V neděli 22. června se uskutečnil happening na náměstí v Telči, který ukončil letošní ročník festivalu Arts & Film.

Čtvrtý ročník Evropského filmového festivalu Arts & Film 2008 má svůj program za sebou. Po čtyři dny se vysílaly soutěžní snímky a následovaly semináře, které se týkaly Zlatých šedesátých.

Festivalu se účastnili režiséři Vojtěch Jasný, který žije v New Yorku, a Ivan Passer, který bydlí zase v Hollywoodu. Snad je Telč jediné místo, kde mají příležitost se setkat.

V neděli 22. června se konal závěrečný happening, který se měl s účastníky symbolicky rozloučit. Na náměstí se sešli nadšenci z klubu velocipedistů. Na retro kolech a v dobovém oblečení doprovázeli starodávnou tatrovku s režiséry. Nechyběla ani stylová hudba jazzového dixilendu.

"Včera jsem někomu říkal, dokážete si představit šťastnějšího starostu, který se najednou potká s panem Jasným a Passerem," shrnoval Roman Fabeš, starosta Telče, "včera tu byl i ministr kultury a hejtman kraje Vysočina."

Režisér Jasný zůstává v Telči dalších čtrnáct dní, protože zde bude psát scénář k Božské komedii, ve které bude hrát hlavní roli Telč a podle Jasného i všichni občané Telče.

Pavla Janoušková


MotorJournal - červen 2008

Článek o Spolku telčských velocipedistů se také objevil v červnovém čísle časopise MotorJournal, nestranného a nezávislého měsíčníku všech automobilistů a motocyklistů orientovaných na historii motorismu.

K přečtení článku použijte následující odkaz: MotorJournal06 - Spolek telčských velocipedistů


Telčské listy - červen 2008

Velocipedisté zaujali

3. května uspořádal Spolek telčských velocipedistů na náměstí Zachariáše z Hradce výstavu vesměs předválečné dopravní techniky. Akce se setkala s velkým zájmem přihlížejících diváků. Obdivovaloi vzorně zrenovované a udržované stroje, které jsou všechny majetkem členů spolku. K volnému prohlédnutí bylo vystaveno 23 velocipedů, 11 motokol a motocyklů a 6 automobilů. V průběhu akce byla předvedena ukázková jízda na velocipedech i motokolech, k poslechu i dobré náladě zahrálo Veteran Jazz Trio a ke každému předváděnému dopravnímu prostředku byl podán podrobný výklad. Samozřejmostí bylo dobové oblečení všech členů, o čemž svědčí přiložené foto zúčastněných velocipedistek.


Jihlavské listy 9. května 2008


Jihlavské listy 6. května 2008

Spolek telčských velocipedistů se také objevil na titulní straně Jihlavských listů, novinách kraje Vysočina, dne 6. května 2008. Nyní citace z novin.

Velocipedisté předvedli půvab starých strojů

Sezónu v sobotu programem na telčském náměstí slavnostně zahájil loni založený Spolek telčských velocipeditů. Přestože se pánové a dámy na starých kolech a v dobových sukních, kloboucích a sáčkách museli vyrovnat i s mokrou dlažbou po dešťové přeháňce, sledovalo odpolední program několik desítek diváků.

V nabídce byl nejen oficiální příjezd asi dvou desítek velocipeditů, ale i vystoupení dixielandu a přehlídka veteránských automobilů, motocyklů a motokol. Nejstaršími vozy byly červená Škoda 430 z roku 1930 a žlutá Tatra 75 z roku 34. Dalšími lákadly byly zelený terénní Land Rover z roku 55, malý Mini Mayfair z roku 81, Škoda Populár "Liduška" z roku 39 nebo Felicie z šedesátých let.

Lidé obdivovali také nablýskané motocykly jako Es-Ka z roku 1936, Čezetu 125 z konce čtyřicátých let, Jawu 50 Pionýr "Pařez" a další Pionýry z padesátých let, Stadiony z přelomu 50. a 60. let, kapotovanou Jawu 250 z roku 1959 nebo skútr Manet 125 z roku 1964. Mezi starými stroji korzovaly před galerií Wimmer dámy s paraplátky v prvorepublikovém odění.

Mezi velocipedisty nechyběli např. telčský galerista Jan Wimmer nebo starosta nedaleké Třeště Vladislav Nechvátal. Své často skvěle udržované stroje české i zahraniční provenience jejich jezdci při "nástupu" publiku také představili. Mnohdy šlo o unikátní kusy pánských i dámských bicyklů z dvacátých či třicátých let, včetně technických unikátů s dřevěnými rukojetěmi a karbidovými lampami. Unikátní bylo i kolo z dvacátých let s planetovou věncovou převodovkou v zadním náboji.

Nechyběla ani pietně udržovaná kola s příběhem. Tak tomu bylo např. u bicyklu, který se prý tatínek současného majitele na konci války "vypůjčil" v Norimberku a dostal se na něm domů z nuceného pobytu v Německu.


MF Dnes - Vysočina 5. května 2008

Telčské náměstí patřilo starým velocipédům

Pár turistů u cappucina pod podloubím na telčském náměstí se tím zjevně dobře bavilo. "Tady je všechno starý! Baráky, auta, kola i lidi..." říkal se smíchem krátce střižený opálený muž své mladé spolustolovnici.

V sobotu odpoledne si totiž na Zachariášově náměstí dalo dostaveníčko pětadvacet příznivců historických velocipédů.

Vyjeli od gotického domu místního galeristy Jana Wimmera, iniciátora akce, projeli historickou částí města a vrátili se zase na náměstí.

"K tomu jsme si vymysleli retro oblečení ze třicátých čtyřicátých let, aby se každý v duchu na chvíli dostal do doby, ze které tyto naše velocipedy pochází," řekl Wimmer, v bekovce a s rozčepýřenými šedými vlasy na skráních, který se sklenkou pak chodil podloubím a zval účastníky na posezení u vína.

Zatímco kola účastníků odpočívala před Wimmerovou galerií, kam je chodili okukovat milovníci nostalgických výletů do minulosti, vedle bicyklů byla vystavena stará auta a motocykly.

Jeden předválečný vůz se majitel pokoušel před diváky klikou nastartovat, ale přes úsilí se mu to nepodařilo, a tak kliku odložil a nechal se u auta alespoň vyfotografovat.

Lidé si prohlíželi Land Rover z roku 1955 v barvě školních tabulí, na kterém leskla mřížka chladiče i světlá nová koženka na sedadlech za malou korbou z dubových latí.

Hlavní ale byly přece jen staré velocipédy. "Jsou tady i kola, na které majitel po nálezu nemusel ani sáhnout, všechno je na nich původní. Na jiných zase strávíme restaurováním tři měsíce, ale výsledek pak dělá velkou radost," říká Wimmer.

Zúčastnil se i třešťský starosta Vladislav Nechvátal. Kolo měl ale půjčené. "Vlastní staré kolo nemám, musím něco sehnat," přemítal. "Kolům hodně odcházejí pneumatiky a sedla, za ta léta ježdění bývají nejvíce opotřebovaná," řekl Wimmer, který sám má kolo z roku 1916. Spolek telčských velocipedistů vznikl loni, má kolem dvacítky členů.

VŠECHNO STARÉ.. Na historické telčské náměstí vyjelo pětadavcet dobově ustrojených velocipedistů.


ČeskéNoviny.cz - zpravodajský server ČTK 3. května 2008

 

Spolek telčských velocipedistů zahájil sezonu

Telč - Za značného zájmu místních obyvatel, tuzemských i zahraničních turistů zahájil dnes Spolek telčských velocipedistů sezonu. Dvě skupinky milovníků historie projely na kolech po náměstí Zachariáše z Hradce v dobových kostýmech a dostaveníčko si pak dali v galerii u Wimmerů. Tam zájemci dostali zasvěcené informace o vystavených unikátech za zvuků Veterán jazz tria.

"Největší naší raritou je asi kolo pana Michálka z roku 1914, jehož tatínek byl za války nasazen na nucené práce v Německu. Ke konci války si ho bez oznámení vypůjčil v Norimberku a po nocích na něm prchal domů, přes den se skrýval," vyprávěl jeden ze zakladatelů spolku a galerista Jan Wimmer.

K zajímavým kouskům spolku patří také kolo Tripol z roku 1926, které bylo nalezeno na půdě ve velmi dobrém stavu, čehož si sběratelé vysoko cení. "Jenom se dofoukly gumy a dalo se na něm vyjet," popisoval další ze zakladatelů Jiří Holubec. Také kolo Achiles z roku 1936 je naprostý originál, jen sedlo má renovované. Z nalezeného vraku zase vzniklo unikátní historické kolo anglické značky Aster Wembley z roku 1929. Je opatřené na svou dobu unikátní planetovou převodovkou.

První předpremiéru měl telčský spolek velocipedistů, který je zřejmě na Vysočině jediný svého druhu, loni v srpnu při otevření Švejkovy restaurace v Telči. Dnes uspořádal první větší oficiální akci. "Do budoucna chceme udělat veteránské srazy nejen cyklistů, ale také aut, motocyklů a třeba i kočárků. Na kole by se objevil místní pekař s košatinkou, na kole by jel pošťák, zmrzlinář nebo prodavač párků," plánuje Holubec. Sehnat dnes starý a něčím unikátní bicykl a hlavně originální součástky je ale stále těžší.

Zájem o historické stroje byl dnes v Telči, městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, veliký, spouště fotoaparátů nepřetržitě cvakaly. Na náměstí nepoutaly pozornost jen bicykly, ale také automobiloví veteráni a motocykly. Třeba červenočerná Škoda 430 z roku 1930, která právě prochází renovací, anebo žlutá Tatra 75 z roku 1934 s černými blatníky. 

- Největší raritou spolku je asi kolo pana Michálka z roku 1914, řekl ČTK jeden ze zakladatelů spolku Jiří Holubec.

 K poslechnutí záznamu použijte "Uložit odkaz jako...", uložte do svého počítače a následně přehrajte.


MF Dnes - Vysočina 29. dubna 2008

"Staré stroje a kola měly ducha, dnes je to jiné"

Kdo někdy na vlastní oči spatřil automobil Bugatti 57 z roku 1937, dá za pravdu odborníkům, kteří jej zvolili nejkrásnějším automobilem historie. Stejně tak znalci obdivují krásu motocyklu Čechie Böhmerland nebo originálně řešeného velocipedu MAS ze zlínské předválečné produkce.

Co tyto unikátní výrobky spojuje? Podle mínění členů Spolku telčských velocipedistů z Telče měly ducha, který naprosto chybí současným dopravním prostředkům.

"Jsou téměř totožné, computery řízené, sterilní, bez jakéhokoliv náznaku rukodělné řemeslné výroby," říká na adresu dnešních výrobků Jiří Holubec, jeden ze zakládajících členů spolku. Právě tato skutečnost vedla několik telčských mužů k touze nějaký  historický výrobek vlastnit. "Samozřejmě, že ne právě ono zmiňované Bugatti, ale stroj, který odpovídá našim finančním možnostem. Proto začala vznikat naše sbírka historických velocipedů," přibližuje Holubec.

A Jan Wimmer, další ze zakládajících členů spolku, dodává: "Když si chce člověk udělat radost, nepotřebuje k tomu miliony, stačí dát dohromady partu lidí s podobnými zájmy."

Wimmer, majitel jedné z galerií v Telči, sbírá a opravuje kromě starých kol i stabilní motory, stará kamna, žehličky, rádia a další věci. Vlastní 14 historických bicyklů, jeho syn pečlivě zrekonstruoval Tatru 75 kabriolet z roku 1934, v níž loni svezl při návštěvě Telče i režiséra Vojtěcha Jasného.

Pod rukama Jiřího Holubce se automobilový vrak změnil v naleštěného veterána značky Mini Cooper. Další z členů spolku renovují straré motocykly. Jeden vlastní unikátní sbírku vycházkových holí, jiný sbírku starých hodin, další shromažďuje historické rodokmeny.

"Propadli jsme kouzlu předválečné techniky jakéhokoliv zaměření, ale kola převažují. Najít zájemce o členství ve spolku nebyl problém. Dokonce jeden sběratel hodin začal opravovat kola - a už udělal čtyři." říká Holubec.

Sehnat dnes starý a něčím unikátní bicykl a hlavně originální součástky je stále obtížnější. Když se to podaří, nastane mravenčí práce.

"Kolo se musí nafotit, rozebrat do nejmenších detailů, vadné součástky vyřadit a pracně sehnat nové, originální. Sehnat výrobní výkresy či dobové fotky, opálit a opískovat rám, opatřit lakem odpovídajícím originálu, nalinkovat, vyplést ráfky, chromované díly nechat pochromovat, obnovit zdobné prvky a štítky, nainstalovat osvětlení, uháčkovat ochrannou síťku, zrestaurovat koženou část sedla, sestavit dohromady, pak provést zkušební jízdu,"popisuje Holubec, bývalý aktivní cyklista, člen telčského dixielandu a čerstvý důchodce.

Z nalezeného vraku podobným způsobem vzniklo unikátní historické kolo anglické značky Aster Wembley z roku 1929. Je opatřeno na svou dobu unikátní planetovou převodovkou. Vlastnictví unikátního kola členy spolku hřeje, ale zatím marně touží po takzvaném kostitřasu. "Kostitřas je náš velký sen, ale nechceme repliku, jen originál," říká kategoricky Wimmer.

Velocipedisté, trávicí stovky hodin při opravách svých miláčků, se kupodivu těší přízni svých manželek. Získali si je, když pro ně zrenovovali dámská kola. "Jen je trápí typický ženský problém - nemám co na sebe, nemůžu si vzít to samé, co posledně," směje se Holubec.

Členové spolku proto sledují historické modní časopisy, obcházejí bazary a jejich ženy modely přešívají. Nejen pro sebe. "Vyjet jinak než v dobovém oblečení prostě není možné," tvrdí Wimmer.

První předpremiéru měl telčský spolek loni v srpnu při otevření Švejkovy restaurace v Telči. Letos 3. května je čeká první větší oficiální akce. Několik desítek cyklistů na historických kolech se vydá na propagační jízdu městem. Pak kola vystaví před galerií, kde si je zájemci budou moci prohlédnout. Zahraje jim k tomu jazzové Veteran trio.

Pokud bude dobré počasí, nadšenci se vydají na historických strojích na spanilou jízdu po okolí města.

Spolek telčských velocipedistů má 22 členů ve věku 20 a 70 lety. 

ZAKLADATELÉ KLUBU VELOCIPEDISTŮ. Jan Wimmer (vlevo) a Jiří Holubec z Telče založili klub velocipedistů. Rekonstruují staré bicykly, motokola, mopedy a také historické automobily.


Metro 28. dubna 2008

Záliba Přátelé opravují staré velocipedy

Jan Wimmer (vlevo) a Jiří Holubec z Telče založili klub velocipedistů. S desítkou dalších nadšenců vyjíždějí v dobovém oblečení na výlety a opravují bicykly.